Tarihçe

Türkiye gıda sektörünün öncülerinden TAMEK, 31 Mart 1955 tarihinde, Bursa-Demirtaş'ta kuruldu.

Tamek Kurumsal
1955

Türkiye gıda sektörünün öncülerinden TAMEK, 31 Mart 1955 tarihinde, Bursa-Demirtaş'ta kuruldu. TAMEK, Türk Alman Meyve Ekstreleri Kumpanyası sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor.

Sanayi gelişiminin hızlandığı 1950'li yıllarda, hazır gıda ürünlerinin üretiminde beklenen verimliliğe ulaşılamamıştı. Modern üretim teknolojilerinin kullanılmadığı bu dönemde, Alman'larla yapılan teknolojik işbirliğiyle beraber TAMEK, Mehmet Sipahioğlu tarafından kuruldu. TAMEK'in Alman ortağı bir yıl sonra ayrıldı ve TAMEK %100 Türk menşeli bir gıda üreticisi olarak sektörde yerini aldı.

1958

TAMEK, Türkiye'nin ilk ketçap ve domates suyunu üretti.

1959

TAMEK, Türkiye'de ilk hazır yemek ve dolma üretimini gerçekleştirdi.

1963

TAMEK, ilk fabrikası olan Bursa-Demirtaş'ta ilk meyve suyu üretimini gerçekleştirdi.

TAMEK Meyve Suyu ünlü kahverengi şişelerinde pazara sunuldu.

1974

TAMEK, Türkiye'nin ilk haşlanmış bakliyatlarını üretti.

1987

Bursa - Karacabey Fabrikası'nda üretim başladı. Fabrikada üretilen ürünler: Salça, sebze, konserve, bezelye, reçel, meyve konsantresi ve marmelat.

1992

TAMEK, Türkiye'nin ilk diyabetik reçelini üretti.

1993

TAMEK, Türkiye'nin ilk teneke kutulu meyve suyu üretimini gerçekleştirdi.

1994

Balıkesir – Kızıksa Fabrikası'nda üretim başladı. 1994'den bu yana salçacık, meyve konsantresi, ketçap ve mayonez üretimi devam ediyor.

2000

TAMEK, Türkiye'nin ilk karton kutudaki salça üretimini gerçekleştirdi.

2001

TAMEK'in ilk fabrikası Bursa-Demirtaş, tamamen meyve suyu üreten bir kompleks haline dönüştürüldü.

2002

Manisa - Salihli Fabrikası'nda üretim başladı. Fabrika, salça, haşlanmış ürünler, hazır yemek ve dolmalar, bamya konservesi ile meyve konsantreleri üretmektedir.

2003

Türkiye'de bir ilk olan, A-C-E vitaminli TAMEK PLUS Portakal Havuç Limon Meyveli İçecek lansmanıyla beraber altı yeni meyve suyu çeşidi piyasaya sürüldü. Uzun bir dönem vişne, kayısı, şeftali gibi meyvelere odaklı olan tüketimi böylelikle değişmiş oldu.

2005

İlk kez Ketçap ve Mayonezde 'Body Sleeve' ambalajı kullanıldı.

2006

TAMEK, Türkiye'nin ilk katkısız ve koruyucu içermeyen konserve ürünlerini üretti.

2007

Türkiye'de bir ilk olan potasyum açısından zenginleştirilmiş ve kalp dostu olan %100 Portakal Suyu'nun lansmanı gerçekleştirildi.

TAMEK, Nielsen'in İlk Akla Gelen Markalar araştırmasında Meyve Suyu ve Reçel kategorilerinde “İlk Akla Gelen Lider Marka” seçildi.

2008

Bursa - Karacabey Fabrikası, modern üretim hatlarının devreye girmesiyle meyve suyu üretimine başladı.

TAMEK Plus 7+7 Karışık Meyve Nektarı‘nın lansmanı yapıldı.

2010

TAMEK'in Kahvaltım ailesinin ilk ürünü olan, TAMEK Kahvaltım 7 Meyve + 7 Vitamin meyve suyunun lansmanı yapıldı.

2011

TAMEK Teen kavun-elma ve çilekli meyveli içeceklerin lansmanı yapıldı. TAMEK Premium Reçel serisi, ürün gamına eklendi. Kahvaltım ailesine kahvaltı sosları eklendi.

2012

TAMEK Şefim markalı ürünlerin lansmanı yapıldı. Salça grubuna "Geleneksel Ev Tipi" ürünleri eklendi. Meyve suyuna %100 Şeftali-Elma, %100 Kayısı-Elma çeşitleri ile Teen grubuna Mandalina çeşidi eklendi. Kahvaltım serisine Plus grubundan çeşitler eklenerek relansmanı yapıldı.

Türkiye'nin gıda devi TAMEK, kuruluşunun 57. yılında ilk günkü heyecanını ve yenilikçi ruhunu koruyarak yeni nesillere sağlıklı ürünler sunmaya devam ediyor.

Tamek Tarihçe Tamek Tarihçe Tamek Tarihçe Tamek Tarihçe Tamek Tarihçe Tamek Tarihçe Tamek Tarihçe