Haberler

TAMEK'ten haberler

TAMEK, Enerji Verimliliğinde Lider

Türkiye'nin en köklü gıda firması TAMEK, üretimde sağladığı enerji verimliliği ile, Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER) kapsamında büyük ödüle değer görüldü. Enerji yoğunluğunu iki yılda yüzde 66,9 oranında azaltmayı başaran TAMEK’in Genel Müdürü Cem Kurt, ödülü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in elinden aldı.

TAMEK, Enerji Verimliliğinde Lider

Sanayide enerji verimliliği sağlayan şirketleri ödüllendiren Enerji Bakanlığı, bu yıl 17.sini düzenlediği Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda ödül vereceği şirketleri açıkladı. 2015 – 2017 yılları arasında, enerji yoğunluğunu yüzde 66,9 oranında azaltmayı başaran TAMEK, gıda ürünleri imalatçıları kategorisinde birincilik ödülüne değer görüldü.

Enerji verimliliğinin artırılması amacıyla başarılı projelerin duyurulması ve teşvik edilmesi politikası ile hareket eden Enerji Bakanlığı, endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevreye duyarlı projelerin ve teknolojilerin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve yaygınlaştırılması, endüstriyel işletmeler arasında bilgi alışverişinin artırılması, enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla her yıl Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER) düzenliyor.

İki Yılda Yüzde 66,9’luk Enerji Tasarrufu

TAMEK, iki yıl içerisinde enerji verimliliğini yüzde 66,9 oranında azaltmayı başararak yarışma kapsamında, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) kategorisinde, gıda sektörünün en iyi şirketi seçildi. Ödülü TAMEK adına, 8. Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen törenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in elinden alan TAMEK Genel Müdürü Cem Kurt “TAMEK olarak 2015 yılından bu yana enerji kullanımımızı azaltmak için bir çok proje geliştiriyoruz. Sürdürebilir bir yaşamın temelinin sürdürülebilir kaynaklardan geçtiğini biliyor, iş yapış politikalarımızı buna göre belirliyoruz. Enerji yoğunluğunu daha da azaltmayı hedefleyen 30’a yakın projemizi 2017 ve 2018’de hayata geçirerek daha az enerji ile daha çok üreteceğiz” şeklinde konuştu.

Tasarrufun Yolu Mevcut Kaynakların Efektif Kullanımından Geçiyor

İki yıl içerisinde yüzde 66,9 enerji tasarrufu sağlayan TAMEK, TÜBİTAK ile gerçekleştirdiği enerji verimliliği çalışmaları ve verim artırıcı projelerle enerji maliyetlerini düşürmenin yanı sıra, mevcut kaynaklarını elden geçirerek daha az enerjiyle daha fazla verim elde etti. TAMEK öncelikle, İstanbul Ulus’taki Holding binasından başlayarak, üretimin yapıldığı Bursa, Balıkesir, Manisa ve Kıbrıs’ta bulunan dört fabrikasında çalışanları ile birlikte eğitim ve proje planlarını yapılandırdı. Süreç içinde enerji verimliliğini arttırmak amacıyla, üretim tesislerinde ısı yalıtımı, basınçlı hava sistemlerinde düşük basınçlı hava kullanımı, üretim sahalarında doğru aydınlatma kullanımı, eklenen otomasyon sistemleri ile üretim hatları ve yardımcı işletme ekipmanlarının enerji kullanımının minimize edilmesi, doğru üretim planlaması ve üretim hattı verimliliklerinin yükseltilmesi projelerini başarılı iş sonuçlarına taşıyarak, yüzde 66,9’luk enerji tasarrufunu gerçekleştirdi.

 

Tamek, Ürünlerini Afrika’ya Tanıttı

Tamek, Ürünlerini Afrika’ya Tanıttı

1955 yılından bu yana tüketicilerini kaliteli ve lezzetli ürünlerle buluşturan Tamek, 8-10 Mayıs tarihlerinde, Nijerya’da düzenlenen Food West Africa’da, tüm ürün grubunu görücüye çıkartıyor. Tamek Afrika’da hali hazırda Kuzey Afrika ülkelerine (başta Libya olmak üzere) ve Gine, Cibuti, Gana, Sierre Leone, Gabon’a ihracat yapıyor.

Tamek’ten Uzak Doğu Atağı

Tamek’ten Uzak Doğu Atağı

1955 yılından bu yana tüketicilerini kaliteli ve lezzetli ürünlerle buluşturan Tamek, 2018 yılında Uzak Doğu’da büyümeye devam edecek. Tamek, hali hazırda, bölgede, Çin’in yanı sıra, Avustralya, Singapur, Yeni Zelanda, Malezya ve Kamboçya’ya ihracat yapıyor. 24-27 Nisan tarihlerinde, Singapur’da düzenlenen Food and Hotel Asia 2018’de yeni ürünlerini pazara tanıtan Tamek, 2017 yılında Uzak Doğu’ya ihracatını bir önceki yıla oranla yüzde 18 artırdı. 2018 yılı için ise, Uzak Doğu’ya ihracatın yüzde 30 oranında artması bekleniyor.