Haberler

TAMEK'ten haberler

TAMEK, Enerji Verimliliğinde Lider

Türkiye'nin en köklü gıda firması TAMEK, üretimde sağladığı enerji verimliliği ile, Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER) kapsamında büyük ödüle değer görüldü. Enerji yoğunluğunu iki yılda yüzde 66,9 oranında azaltmayı başaran TAMEK’in Genel Müdürü Cem Kurt, ödülü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in elinden aldı.

TAMEK, Enerji Verimliliğinde Lider

Sanayide enerji verimliliği sağlayan şirketleri ödüllendiren Enerji Bakanlığı, bu yıl 17.sini düzenlediği Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda ödül vereceği şirketleri açıkladı. 2015 – 2017 yılları arasında, enerji yoğunluğunu yüzde 66,9 oranında azaltmayı başaran TAMEK, gıda ürünleri imalatçıları kategorisinde birincilik ödülüne değer görüldü.

Enerji verimliliğinin artırılması amacıyla başarılı projelerin duyurulması ve teşvik edilmesi politikası ile hareket eden Enerji Bakanlığı, endüstriyel işletmelerin uyguladığı enerji verimli ve çevreye duyarlı projelerin ve teknolojilerin ortaya çıkarılması, tanıtılması ve yaygınlaştırılması, endüstriyel işletmeler arasında bilgi alışverişinin artırılması, enerji verimliliği konusunda yeni ve benzer çalışmaların teşvik edilmesi amacıyla her yıl Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması (SENVER) düzenliyor.

İki Yılda Yüzde 66,9’luk Enerji Tasarrufu

TAMEK, iki yıl içerisinde enerji verimliliğini yüzde 66,9 oranında azaltmayı başararak yarışma kapsamında, Enerji Verimli Endüstriyel Tesis (EVET) kategorisinde, gıda sektörünün en iyi şirketi seçildi. Ödülü TAMEK adına, 8. Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen törenle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in elinden alan TAMEK Genel Müdürü Cem Kurt “TAMEK olarak 2015 yılından bu yana enerji kullanımımızı azaltmak için bir çok proje geliştiriyoruz. Sürdürebilir bir yaşamın temelinin sürdürülebilir kaynaklardan geçtiğini biliyor, iş yapış politikalarımızı buna göre belirliyoruz. Enerji yoğunluğunu daha da azaltmayı hedefleyen 30’a yakın projemizi 2017 ve 2018’de hayata geçirerek daha az enerji ile daha çok üreteceğiz” şeklinde konuştu.

Tasarrufun Yolu Mevcut Kaynakların Efektif Kullanımından Geçiyor

İki yıl içerisinde yüzde 66,9 enerji tasarrufu sağlayan TAMEK, TÜBİTAK ile gerçekleştirdiği enerji verimliliği çalışmaları ve verim artırıcı projelerle enerji maliyetlerini düşürmenin yanı sıra, mevcut kaynaklarını elden geçirerek daha az enerjiyle daha fazla verim elde etti. TAMEK öncelikle, İstanbul Ulus’taki Holding binasından başlayarak, üretimin yapıldığı Bursa, Balıkesir, Manisa ve Kıbrıs’ta bulunan dört fabrikasında çalışanları ile birlikte eğitim ve proje planlarını yapılandırdı. Süreç içinde enerji verimliliğini arttırmak amacıyla, üretim tesislerinde ısı yalıtımı, basınçlı hava sistemlerinde düşük basınçlı hava kullanımı, üretim sahalarında doğru aydınlatma kullanımı, eklenen otomasyon sistemleri ile üretim hatları ve yardımcı işletme ekipmanlarının enerji kullanımının minimize edilmesi, doğru üretim planlaması ve üretim hattı verimliliklerinin yükseltilmesi projelerini başarılı iş sonuçlarına taşıyarak, yüzde 66,9’luk enerji tasarrufunu gerçekleştirdi.

 

Tamek’ten Bir İlk: Smoothie, Pratik Ambalaja Girdi

Tamek’ten Bir İlk: Smoothie, Pratik Ambalaja Girdi

Smoothie Ferahlığı Tamek’le Her Yerde Yanında 63 yıldır tüketicilerini kaliteli ve lezzetli ürünlerle buluşturan Tamek, 2018 Mart ayında pazara sunduğu yepyeni Form/Sağlık markası Tamek Zinde’yi smoothie’lerle genişletiyor. Tüketicilerine yine bir ilki sunan Tamek, Tamek Zinde serisi altında daha önce çıkarttığı Detox’lara ilave olarak,Tamek Zinde Smoothie ile %100 meyve karışımlarından gelen mükemmel lezzeti, tam kıvamında sunuyor. Üstelik, günün her saati ferahlık sağlayan Tamek Zinde Smoothie’ler hiçbir katkı maddesi, ilave şeker ya da tatlandırıcı içermiyor.

Tamek Sial Fuarı’yla Ürünlerini Dünyaya Tanıtıyor

Tamek Sial Fuarı’yla Ürünlerini Dünyaya Tanıtıyor

Tamek Kalitesi Paris’te 1955 yılından bu yana tüketicilerini kaliteli ve lezzetli ürünlerle buluşturan Tamek, dünyanın en ünlü gıda ürünleri ve teknoloji fuarı olan Sial Paris 2018’de boy gösteriyor. Tamek, Sial Fuarı’nda, 63 yıllık tecrübesiyle ürettiği gıda ürünleri ve meyve sularını dünyanın dört bir yanından gelen gıda profesyonelleri ile buluşturuyor. 2018 yılında ihracata ağırlık veren Tamek, ihracattaki yüzde 45’lik büyümesiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.