Haberler

TAMEK'ten haberler

Tamek, Ürünlerini Afrika’ya Tanıttı

1955 yılından bu yana tüketicilerini kaliteli ve lezzetli ürünlerle buluşturan Tamek, 8-10 Mayıs tarihlerinde, Nijerya’da düzenlenen Food West Africa’da, tüm ürün grubunu görücüye çıkartıyor. Tamek Afrika’da hali hazırda Kuzey Afrika ülkelerine (başta Libya olmak üzere) ve Gine, Cibuti, Gana, Sierre Leone, Gabon’a ihracat yapıyor.

Tamek, Ürünlerini Afrika’ya Tanıttı

Meyve ve sebzelerin en saf ve doğal halinden gıda ürünleri ve meyve suyu üreten Tamek, ihracattaki atağını Afrika ile devam ettiriyor. Tamek, bu amaçla 8-10 Mayıs tarihleri arasında, Nijerya’da gerçekleştirilecek Food West Africa’ya katılarak, bölgede oldukça talep gören aromalı içeceklerini tanıtacak.

 

Aromalı içeceklerinin yanı sıra, meyveli içecek ürünlerini de Food West Africa aracılığıyla bölge tüketicisi ile buluşturacak olan Tamek, özellikle Nijerya, Senegal, Gambia, Gine Bissau, Gine, Sierra Leone, Fildişi Sahilleri, Gana, Togo, Benin, Burkina Faso, Nijer, Çad, Kamerun, Ekvator Ginesi, Gabon, Kongo ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile ticari ilişkilerini geliştirmeyi hedefliyor.

Tamek Ortadoğu’da Büyümeye Devam Ediyor

Tamek Ortadoğu’da Büyümeye Devam Ediyor

Tamek Ortadoğu’da Büyümeye Devam Ediyor Ortadoğu’nun en sevilen Türk markalarından olan Tamek, 64 yıllık tecrübesi ve ilk günkü özeniyle ürettiği birbirinden kaliteli ve lezzetli ürünlerini bölgedeki tüketicilerle buluşturuyor. Tamek, Ortadoğu’da, başta Katar, Irak ve Ürdün olmak üzere toplam 8 ülkeye ihracat yapıyor. Tamek, cirosunun yüzde %20’sini Ortadoğu’dan elde ediyor. Tamek, 2019 yılında ise, 3 ülkeye daha aktif ihracat başlatarak bölgeyle ticari ilişkilerini bir üst seviyeye taşımayı hedefliyor.

Tamek’le Yeni Yıla Lezzetli Başlangıç

Tamek’le Yeni Yıla Lezzetli Başlangıç

Tamek’le Yeni Yıla Lezzetli Başlangıç Tamek, özenle yetiştirilen, meyve ve sebzelerle üretilen, birbirinden lezzetli meyve suları, hazır yemekleri, turşuları, konserveleri ve soslarıyla yılbaşı sofralarına lezzet katıyor. Tamek ayrıca, kahvaltılık sos ve reçelleriyle yeni yılın ilk öğününü unutulmaz bir şölene çeviriyor.